Acı Hayat

Acı Hayat, 1962 yapımı siyah-beyaz yönetmenliğini Metin Erksan’ın yaptığı Türk filmi. Aşk hikâyesini anlatan film, özgün sinema diliyle, Türk sinemasının en önemli klasiklerinden ve dönemin baş yapıtlarından sayılmaktadır.Film yabancı film seyircisinin de ilgisini çekmiş, adına Şan Sineması’nda yapılan galada toplumun her sınıfından izleyicinin izlediği bir filmdir. Köy filmlerinden büyük kentler konulu temalara geçiş yapan yönetmen Metin Erksan’ın dönemi içinde hasılat rekorları kıran ‘kara sevda’ konulu film denemesidir. 55 iş gününde tamamlanan ve Ali Uğur’un görüntüleriyle şiirsel bir atmosfer taşıyan film, bir tutkunun yanı sıra sınıfsal çelişkileri de beraberinde getiriyor. Ve günümüze kadar yapılan aşk filmleri içinde en iyilerinden kabul edilir.

Filmin kapağında yer alan Aşkların en büyüğü, ıstırapların en korkuncu, kaderin en acısı ve Yıllarca unutulmayacak bir film ifadeleri yapıta olan güvenin bir göstergesidir.

Senaryo Metin Erksan
Yapımcı Muzaffer Arslan
Yapımı 1962 – Türkiye
Tür Dram , Romantik
Süre 94 Dak.
Yönetmen Metin Erksan
Oyuncular Türkan Şoray, Nebahat Çehre, Ayhan Işık, Ekrem Bora, Ahmet Turgutlu
Seslendirenler Kemal Ergüvenç, Sadettin Erbil, Toron Karacaoğlu, Sami Ayanoğlu, Abdurrahman Palay

Konusu

Ayhan Işık, piyango milyarderi olan fakir bir tersane kaynakçısını, Türkan Şoray, kuaförde çalışan kızı, Ekrem Bora şımarık ve züppe bir zengin çocuğunu, Nebahat Çehre de kız- kardeşini oynuyor. Şımarık genç, kaynakçının evlenmek üzere olduğu manikürcü kızı iğfal eder. Kaynakçı zengin olduktan sonra sevgilisini ayartan beyzadenin kız kardeşini iğfal edip intikamını alır. Ama gerçekte yalnızca ilk göz ağrısını sevecektir.

Ayhan Işık,Türkan Şoray,Acı Hayat (1962)Ayhan Işık,Türkan Şoray,Acı Hayat (1962)Ayhan Işık,Türkan Şoray,Acı Hayat (1962)Ayhan Işık,Türkan Şoray,Acı Hayat (1962)Ayhan Işık,Türkan Şoray,Acı Hayat (1962)Ayhan Işık,Türkan Şoray,Acı Hayat (1962)Ayhan Işık,Türkan Şoray,Acı Hayat (1962)Ayhan Işık,Türkan Şoray,Acı Hayat (1962)Türkan Şoray , Ayhan Işık Acı Hayat (1962)
http://80liyillar.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.